Beko Europe’a pastalı kutlama

Necla DALAN

Arçelik’ten 1 Nisan’da KAP’a yapılan açıklamada “1 Nisan 2024 tarihinde, sözleşmede düzenlenen kapanış koşullarının gerçekleştirilmesini takiben, Arçelik’in Avrupa’daki bağlı ortaklıklarının paylarının ayni sermaye yoluyla devredildiği Beko Europe’a, Whirlpool Corporation’ın Avrupa’da bulunan üretim, satış ve pazarlama iştiraklerinin tamamının sahibi olan Whirlpool Europe Holding B.V. paylarının tamamı ayni sermaye yoluyla devredilmiştir. Söz konusu işlemler neticesinde, Beko Europe sermayesinin %75’i Beko B.V.’ye, %25’i ise Whirlpool EMEA’ya tahsis edilmiştir. Arçelik’in işleme konu bağlı ortaklıklarının 2023 yıl sonu konsolide net cirosu yaklaşık 2,4 milyar euro, Whirlpool’un işleme konu Avrupa bağlı ortaklıklarının 2023 yıl sonu konsolide net cirosu ise kesinleşmeyen finansal bilgilere göre yaklaşık 3 milyar euro olarak hesaplanmaktadır” denildi.

HAKAN BULGURLU’DAN KUTLAMA PAYLAŞIMI

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, bu akşam saatlerinde sosyal iş ağından yaptığı paylaşımda sürdürülebilirlik ve inovasyonda yeni bir liderin lansmanının yapılması açısından heyecan verici bir gün olduğunu söyledi.

Whirlpool ve Beko’nun Avrupa operasyonlarının Beko Europe yönetiminde tek bir çatı altında bir araya geldiğini kaydeden Bulgurlu, Milano ofislerinde yaptıkları kutlamayla ilgili fotoğrafları da paylaştı ve bundan sonra karlı büyüyerek daha fazla değer yaratmaya ve küresel liderliği sağlamaya odaklanacaklarını vurguladı.

Whirlpool Corporation’dan da sosyal iş ağında konuyla ilgili bir paylaşım yapıldı ve “Whirlpool Corporation bugün Arçelik A.Ş. ile olan işleminin tamamlandığını duyurdu. Paylaşımda, “Bu işlem, Whirlpool Corporation’ın Avrupa’daki büyük ev aletleri işletmesi ile Arçelik’in büyük ev aletleri, tüketici elektroniği, klima ve küçük ev aletleri işletmelerini birleştirerek yeni bir Avrupa ev aletleri şirketi yaratmaktadır. Whirlpool Corporation, Beko Europe B.V. olarak adlandırılan bu yeni kuruluşun yüzde 25’ine, Arçelik ise yüzde 75’ine sahiptir. Whirlpool Corporation, InSinkErator ve EMEA KitchenAid küçük ve büyük ev aletleri işinin mülkiyetini elinde tutuyor. Ayrı olarak, Whirlpool daha önce duyurduğu Whirlpool’un Orta Doğu ve Afrika işinin Arçelik A.Ş.’ye satışını da tamamladı” denildi.

WHIRLPOOL AMERİKA VE HİNDİSTAN’A ODAKLANACAK

Şirketin Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Marc Bitzer ise “Bu işlemin tamamlanması, daha yüksek büyüme oranına sahip, daha yüksek marjlı bir işletmeye dönüşme yolunda kaydettiğimiz önemli ilerlemeyi vurgulamaktadır” dedi.

Yine açıklamaya göre Whirlpool Corporation, Amerika ve Hindistan’daki güçlü pozisyonlarına odaklanacak.

İngiltere’nin Rekabet Kurumu (CMA), Whirlpool’un Avrupa’daki ev aletleri işletmelerinin Arçelik tarafından satın alımına yönelik anlaşmayı rekabet endişeleriyle incelemeye almış ancak mart ayında nihai onayı vermişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir