Aytunç Erkin iddianamedeki ayrıntıyı yakaladı: Emniyet imamı ‘KÖZ’

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, “KÖZ’ iddianamesinde ‘terör örgütü’ ayrıntısı” başlıklı bugünkü yazısında FETÖ’nün eski emniyet imamı Kemalettin Özdemir (KÖZ) hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilen FETÖ iddianamesini köşesine taşıdı.

Aytunç Erkin, “KÖZ” iddianamesinde yer alan bilgiye göre, FETÖ’nün silahlı terör örgütü olduğunun 19 Ocak 2014’te bilindiğini, Yargıtay’a göre ise bu tarihin 26 Eylül 2017 olduğunu kaleme aldı.

Aytunç Erkin, “KÖZ” iddianamesinden şu alıntıyı yaptı:

“(…) Bu girişimler sonucu devlet, FETÖ/PDY Fetullahçı silahlı terör örgütünün gerçek yüzünü anlamış olup, bu yapı ile etkin bir mücadeleye başlamıştır. Daha sonra 19 Ocak 2014 tarihinde örgütün, devletin emniyet ve jandarma teşkilatına sızmış elemanları aracılığıyla MİT’e ait Suriye’ye giden TIR’lara yapılan silahlı operasyon ve TIR’lara eşlik eden MİT personelinin silah vasıtasıyla etkisiz hale getirilmesi ile birlikte kamuoyunda yoğun ve yaygın bir şekilde tartışılır hale gelmiştir.

Nitekim Milli Güvenlik Kurulu, 26/02/2014 tarihinden itibaren bu yapıyı ulusal güvenliği tehdit eden yapılanma olarak görmeye başlamış ve kurulun basın açıklamalarına konu etmiştir. Özellikle MİT TIR’larına örgütün devlete sızmış uzantıları tarafından 19 Ocak 2014 tarihinde yapılan yasa dışı silahlı eylem ve sonrasında 26/02/2014 tarihli MGK basın açıklaması nedeniyle, artık bu tarihlerden itibaren bir kişinin, bu örgütün silahlı bir terör örgütü olduğunu, devletin içinde paralel yapılanma oluşturduğunu bilmemesi hayatın olağan akışına uygun olmayacağı gibi, bu yöndeki savunma, hukuk tarafından da kabul görmeyecektir.”

ÜÇ YILLIK ÇELİŞKİ

“KÖZ” iddianamesinde yazılanlara göre; FETÖ ile mücadelede milat 19 Ocak 2014. Oysa örgütün terör örgütü ilan edilme tarihi 2016.” diyen Aytunç Erkin, şöyle devam etti:

“Nasıl mı?

Tarih 7 Aralık 2016.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nı (FETÖ/PDY) ilk kez “silahlı terör örgütü” kabul eden Erzincan Ağır Ceza Mahkemesinin kararının onanmasını istedi. Yargıtay’ın, 26 Eylül 2017 tarihinde aldığı karara göre; kuruluş, amaç, örgüt yapılanması ve faaliyet yöntemleri açıklanan FETÖ/PDY; “nihai amacı Devletin anayasal nizamını cebir ve şiddet kullanarak değiştirmek olan, kendine özgü bir silahlı terör örgütü” olarak ifade edildi.

Şimdi… İki karar arasında bir çelişki yok mu?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir